Wielkie inwestycje w Ustce Brak ocen.

Miasto przyjazne wędkarzom morskim – Ustka zmienia swoje oblicze. Od zeszłego roku trwają prace związane z poszerzeniem plaży, aby jeszcze bardziej komfortowo mogli na niej czuć się mieszkańcy oraz odwiedzający miasto turyści. Docelowo oddany do użytkownia będzie prawie 4 kilometrowy odcinek plaży. Urząd Morski w Słupsku buduje również tzw. sztuczną rafę czyli podwodne progi siedliskowe zbudowane z kamieni. Główną ich funkcją jest wygaszanie fal w odległości od 150 do 300m od brzegu. Odbudowane zostaną również progi brzegowe oraz zbudowane kolejne a także przebudowana opaska brzegowa.

Wszystkie wykonane zabiegi mają na celu ochronę brzegu przed destrukcyjnym działaniem fal, które co roku pochłaniają znaczną ilość lądu. Tysiące ton piasku wysypywane przez Urząd Morski są bardzo szybko wymywane przez morze. Plaże w Ustce, Rowach i Łebie są obecnie najbardziej narażone na oddziaływanie fal morskich.

W maju tego roku planowane jest również zakończenie przebudowy basenu rybackiego w usteckim porcie. Koszt tej operacji to prawie 13 mln złotych. Zostało już rozebrane nadbrzeże, wykonany wykop pod basen oraz zostały rozebrane elementy drogi. Wygląda na to, że port całkowicie zmieni swój wygląd. Władze miasta zdobył na ten cel całkowite dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rybackiego. Stan infrastruktury hydrotechniczny portu oraz mariny jest w bardzo złym stanie i została podjęta decyzja o przebudowie. Jest to pionierski projekt w skali kraju. Docelowo Urząd Morski w Słupsku wyda na przebudowę portu od 160 – 200 mln złotych. Port w Ustce jaki znaliśmy do tej pory powoli odchodzi w zapomnienie. W jego miejsce buduje się nowy, nowoczesny i całkowicie odmienny wizualnie. Prace przy budowie nowego wejścia do portu planowane są na lata 2016-2020.

 Zdjęcie: Łukasz Łata – Wszelkie prawa zstrzeżone

FacebookTwitterGoogle+Podziel się z innymi